A bizalmi indikátorok 2024 első heteiben egyelőre nem mutattak javulást, sőt januárban továbbra is átlag alattiak voltak. A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe némileg optimistább képet fest: az Egyesült Államokban és Kínában a feldolgozóipar és az általános üzleti hangulat jobb lett, viszont az eurozónában stagnálás következett be.
2024. március 03. 14:52
3 p
0
0
114
Mentés
1. ábra – A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe (eltérés a hosszú távú átlagtól; zöld = jobb, piros = rosszabb)
Amennyiben az említett indikátorok havi alapú változását tekintjük, már némileg örvendetesebb képpel találkozhatunk: az Egyesült Államokban és Kínában egyértelműen javult a feldolgozóipari és az általános üzleti hangulat, a visegrádi országok pedig vegyes képet mutatnak e tekintetben. Az eurózónában megtorpant az előző hónapok kedvező folyamata, emellett Magyarországon is csökkent az ipari és építőipari bizalom.
2. ábra – A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe (változás az előző hónaphoz képest; zöld = jobb, piros = rosszabb)
A Sentix mérései alapján februárban az Egyesült Államok, az euróövezet, Kelet-Európa és a teljes világgazdasági átlag kapcsán is javuló általános üzleti hangulatról beszélhetünk, azonban Németország már november óta folyamatosan romló értékeket produkál. A gyengébb német eredmények valószínűleg kedvezőtlenül fognak hatni az euróövezet, illetve Kelet-Európa befektetői hangulatára is, azonban a Sentix adataiban ennek még nem látszanak a nyomai.
3. ábra – A Sentix gazdasági index alakulása (2020. január – 2024. február)
A német üzleti hangulatot vizsgáló Ifo index januári értékei is alulmúlták az előzetes szakértői várakozásokat: a szolgáltató szektor, a kereskedelem és az építőipar kapcsán is folyamatosan romló adatokról beszélhetünk. Mindezek alapján jelenleg a német gazdaságnak komoly recessziós kockázatai vannak. Ez többek között azért is aggályos, mert Németország az elsődleges külkereskedelmi partnere Magyarországnak, és elengedetlenül fontos felvevőpiacát jelenti a hazai vállalkozások termékeinek, szolgáltatásainak.
4. ábra – Ifo index alakulása gazdasági szektoronként, 2024. január
Vámbomba, dolláruralom és világkereskedelmi rendszerváltás – Kohán Mátyás új műsorának, a Tempónak első adása tabudöntögető őszinteséggel tárgyalja a globális gazdaság átrendeződését.
Abból kiindulva, hogy az Egyesült Államokra már nem lehet számítani, európai nukleáris elrettentés van kialakulóban, vagyis az USA helyett Franciaország fog megvédeni minket. Boris Kálnoky írása.
Knut Abrahammal Németország és Magyarország kapcsolatáról, valamint hazája jogállamisági kérdéseiről és új Ukrajna-politikájáról beszélgettünk. Interjúnk.
A miniszterelnök a békési megyeszékhelyen hangsúlyozta, a kormány célja, hogy Békéscsaba-Debrecen-Nagyszalonta háromszögben egy új gazdasági teret hozzon létre.